Пари Сен Жермен 0 Борусия Дортмунд 1 – Решаващ Хумелс, атакуващите борби на ПСЖ

Борусия Дортмунд се класира за финала на Шампионската лига след победа с 1-0 над Пари Сен Жермен във вторник вечер.

След колебливо първо полувреме, в което нито един отбор нямаше много шансове, ПСЖ беше близо до откриване на резултата пет минути след почивката, когато Уорън Заир-Емери удари гредата. Това беше сериозен удар за домакините и минути по-късно Матс Хумелс се издигна от корнер, за да направи гол и удвои преднината на своя отбор като общ резултат.

Домакините в крайна сметка влязоха в мача, но защитата на Дортмунд се оказа трудна за преодоляване, докато равенството продължаваше. Грегор Кобле също направи няколко важни спасявания, за да изведе отбора си напред. Просто гледайте Дортмунд до финала.

Тук Peter Rutzler, Sebastian Stafford-Floore и Liam Durmey подпечатаха масивна победа за Дортмунд.

Колко важен е Hummels?

Дортмунд е на финала на Шампионската лига. Те разчитаха на безупречното представяне на 35-годишния Матс Хумелс.

По време на тази европейска кампания Хумелс беше най-добрият играч на Дортмунд. Той често изглеждаше с 10 години по-млад – във времето си за игра, желанието да излезе от защитата и да подаде топката напред. Това е реколта Hummels, кръг след кръг.

да отиде по-дълбоко

Защитата му един на един в Париж беше изключителна. И често беше дръзко. Но и това беше премерено. Хумелс игра извън случая. Объркан, той мълчеше. Ефектът на пеперудата беше от съществено значение, защото тази консистенция вдъхнови Нико Шлотербек за подобно страхотно представяне.

Schlotterbeck може да е в грешка. В най-добрия си вид – когато балансът около него е правилен – той е брилянтно развълнуван с топката и е огромен актив за играта с притежание.

Той беше абсолютно в Париж и наличието на тази версия на Хумелс с него, с цялата увереност, която сякаш вдъхваше, беше голяма част от причината.

Себастиан Стафорд-Блур

Защо ПСЖ се бореше в атака?

Отново Луис Енрике направи някои любопитни тактически промени за реванша на елиминациите в Шампионската лига.

В Сан Себастиан срещу Реал Сосиедад Брадли Баркола и Килиан Мбапе бяха нападателите, разделени във формация 4-3-1-2; При гостуването на Барселона бяха Мбапе под номер 9 и Баркола и Усман Дембеле по крилата. По-рано в груповата фаза той сдвои Рандал Коло Мвани с Мбапе и използва Марко Асенсио като фалшива деветка. Завръщането на Гонкало Рамос беше изненада; Това беше неговият втори европейски старт за сезона.

Луис Енрике се опитва да намери атакуваща алхимия през цялата тази европейска кампания. ПСЖ продължи да отслабва през първото полувреме и се нуждаеше от най-добрите си играчи, за да отвори мачовете през второто полувреме.

READ  Обвързаният във Флорида QB Jaden Rashada моли за освобождаване на стипендия на фона на NIL полемика: източници

Рамос беше пропилян, така че ПСЖ беше чист номер 9 и застана пред наказателното поле с двама (не трима) централни защитници срещу отбор на Дортмунд. Но ПСЖ се бореше да изведе своите крила един на един и те изградиха безопасно, като завъртяха халфа Фабиан Руис отляво, давайки им контраатакуващо покритие срещу Джейдън Санчо, но намалявайки централното им присъствие.

ПСЖ центрира често – но без крилата да удрят задната греда или халфовете да се блъскат в наказателното поле. Откакто играха с Манчестър Сити през май 2021 г., те отбелязаха 15 центрирания през първото полувреме в мач от елиминациите на Шампионската лига (16). Търговската марка на Achraf Hakimi беше минимална.

Двадесет и пет удара към вратата са най-високата равносметка на ПСЖ в европейски мач с елиминации от началото на 2018-19. Това е млад отбор на терена без опита и умението на Дортмунд, но неубедително атакуващо представяне от отбор, който е отбелязал гол в 24 поредни домакински мача.

Лиам Дърми

С какво Мбапе ще запомни своя финал в ПСЖ?

Това не беше резултатът, който Килиан Мбапе или ПСЖ очакваха.

Капитанът на Франция все още няма да се сбогува с Парк де Пренс: ПСЖ ще се изправи срещу Тулуза в Лига 1 този уикенд.

Но именно неговият финал в Шампионската лига накара водещия голмайстор на клуба за всички времена да отпадне във всички състезания и в Европа. Той не винаги е имал топлата привързаност на привържениците на ПСЖ по време на престоя си в Париж – както L’Equipe очерта тази седмица, когато той често „излизаше“. Но той беше обичан в Париж като лидер на клуба и страната. Преди мача името му беше шумно скандирано от привържениците, докато отборите бяха четени.

И все пак този мач и това равенство не се играха по сценарий.

И в двата крака Мбапе се бореше да намери своя момент. В Signal Iduna Park той имаше видение; Влизане от левия фланг, за да търкаля топката. Тази вечер той зареждаше полу-шанси – опортюнистично воле от дистанция, 30-ярдов килър, който мина встрани.

Дортмунд заслужава повече признание за това как го запазиха мълчалив. ПСЖ беше критикуван за липсата на блясък в последната третина, прибягвайки до високи центрирания, които трудно намираха цели. Това не беше играта на Мбапе.

READ  Крипто заемодател Genesis Trading файлове за защита от фалит

Той премина към лявата страна за втория крак, но тук нямаше голяма разлика. Мбапе не успя да отбележи и в двата мача от елиминационната фаза на Шампионската лига, докато започна и двата мача – и това беше срещу Реал Мадрид на осминафиналите през 2017-18. Париж не беше затвореният кръг, който беше след него.

Мбапе не е аутсайдер и не е в това равенство като цяло. Всъщност Мбапе създаде най-много положения под напрежение в Шампионската лига (23), водещи до този мач, но нито едно от тях не беше реализирано от съотборници. Мбапе не беше там, където ПСЖ имаше нужда от него: в края на най-добрите си шансове.

Когато един най-накрая се появи – скачаща топка в наказателното поле в 86-та минута – ударът му отиде в земята, злобна връзка, отразена и в гредата. Не е писано да бъде.

Питър Рътцлер

Беше ли изненада планът на играта на Терзич?

Много от недоброжелателите на Един Терзич поставят под съмнение тактическата му проницателност. Представянето предизвика силно отхвърляне в Париж, където Дортмунд бяха толкова организирани и упорити, колкото през целия сезон.

Поразителен аспект от представянето на ПСЖ през първото полувреме беше колко малко проникване успяха в средата на терена. Това е резултат от добре изпълнен план за игра.

Идеята беше проста: Дортмунд бяха компактни през средата, изпращайки пресингисти – особено Карим Адеми – в опит да насочат притежанието в тесен канал отдясно. Имаше смисъл.

Само 17 процента от атакуващите докосвания на ПСЖ през първите 45 минути дойдоха в централната третина, което е най-ниското ниво в Шампионската лига този сезон. Това остави отбора на Луис Енрике зависим от Дембеле.

Бореше ли се ПСЖ с напрежението?

Мачът се счита за най-големия за всички времена на ПСЖ на Парк де Пренс – или поне от 1995 г., когато те се изправиха срещу Милан в първия полуфинал на Шампионската лига.

Не е изненадващо, че очакването за играта беше голямо в Париж. Фокусът беше върху създаването на атмосфера, която да съперничи на тази в Дортмунд миналата седмица, в която жълтата стена на домакините вдъхнови домакините за победа с 1-0.

Ултрасите отправиха „призив към оръжие“ по-рано тази седмица. Президентът на клуба Насър Ал-Хелаифи каза, че би премахнал седалките за мача, ако беше възможно. През нощта терасите бяха пълни почти час преди кацане и направиха голям шум.

READ  Цел за премахване на някои LGBTQ артикули след обратната реакция на клиентите

„Ние сме Париж“, прогърмя над таноя. „Вие сте гласът на милиони.“ Няколко ултраси се преместиха на щанда на Булон срещу главната резиденция на ултрасите в Отей.

Мбапе показва разочарованието си по време на мача във вторник (Матиас Хенгст/Гети изображения)

ПСЖ канализира тази енергия от терасите в началото, принуждавайки ги към предизвикателства и избутвайки топката нагоре по терена с колективна решителност. Но тогава напрежението проникна в редиците. Това е много млад отбор и през нощта средната възраст на стартовите им 11 беше 24 години и 157 дни. Това е най-младият титуляр в полуфинал на Шампионска лига след Арсенал през май 2009 г.

Това показа. Луис Енрике искаше отборът му да поеме натиска, но с напредването на мача тази захапка и енергия започнаха да избледняват. Публиката продължи, но ПСЖ бяха без обичайната си игра, доказвайки се точни с последното си подаване или центриране в последната третина, докато играта им липсваше. Късата форма на Дортмунд не беше опъната. Докато ПСЖ преследваше играта, нападателите изглеждаха неспокойни, когато се откриваха шансове.

Те могат да хвърлят вината за това на лошия късмет – подчертано от шест от ударите им, улучили дървената конструкция на двата крака. Но също така подчерта колко не са готини пред вратата.

Луис Енрике ще иска това да бъде поука за неговия млад отбор. Но тъй като мнозина в Париж се надяват, че пътуването до Уембли тази вечер ще бъде болезнено.

Какво каза Луис Енрике?

Луис Енрике каза: „Това е Напрегнат мач, но честно казано мисля, че трябва да спечелим мача. Създадохме 31 сцени, [we hit the woodwork] Четири [times] – Футболът понякога е много нечестен.

„Поздравления за тях. Те са страхотен отбор и се надявам да стигнат до финалите и да спечелят.“

Какво каза Един Терзич?

Терчич каза пред TNT Sport: „Горд, ако трябваше да намеря дума. Това е много горд момент за нас. Мечтата още не е свършила.

„Мисля, че се борихме много, но показахме страхотна игра на открито срещу отбор, който е много мощен нападател, бърз и подвижен. Спечелихме и двата мача на полуфинала. Беше невероятно.

„Беше страхотно представяне. Те бяха по-добрият отбор по отношение на доминацията през първото полувреме, но имахме огромен шанс с Карим Адейеми и беше важен момент за нас да запазим високото самочувствие.